Co zawdzięczamy kuchni francuskiej

Co zawdzięczamy kuchni francuskiej

Wiele elementów kuchni francuskiej przeniknęło do polskiej sztuki gotowania. Obcujemy
z nimi na co dzień i nie traktujemy ich już jak zapożyczeń. Stały się bowiem integralną częścią polskiej sztuki kulinarnej. Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak popularne dania jak antrykot, suflet, bulion czy omlet pochodzą właśnie z Francji.
A musztarda, majonez, sos beszamelowy? To również produkty spożywcze, które bardzo często goszczą na naszych stołach, a które zawdzięczamy Francuzom.

Garść historii

Związki kuchni polskiej i francuskiej sięgają już XVI wieku, kiedy to Henryk Walezy próbował przemycić do Polski elementy swojej ulubionej francuskiej kuchni. Jednak prawdziwa moda na francuszczyznę zaczęła ogarniać kraj dopiero prawie 100 lat później. Zapoczątkowała ją w dużym stopniu francuska księżniczka, Ludwika Maria Gonzaga, żona Władysława IV Wazy, a następnie jego brata, Jana Kazimierza. Za jej sprawą nadworni kucharze zaczęli łączyć tradycyjne polskie receptury z francuskimi nowinkami. Od XVII wieku kuchnia polsko-francuska cieszyła się więc na królewskich dworach niesłabnącą popularnością. W XIX wieku stała się natomiast szerzej znana dzięki wydawaniu pierwszych książek kucharskich.

Nowe techniki kulinarne

Dzięki francuskim wpływom kuchnia polska wzbogaciła się nie tylko o pyszne dania
i artykuły spożywcze, ale także o takie techniki przyrządzania potraw, jak:

  • Blanszowanie – zanurzanie najpierw we wrzącej, a następnie zimnej wodzie. W ten sposób obrabia się głównie delikatne warzywa, takie jak liście szpinaku czy szczawiu.
  • Faszerowanie – napełnianie specjalnie przygotowaną masą (np. z mięsa mielonego, rozdrobnionego szpinaku itp.) innego produktu spożywczego. Faszeruje się m.in. jajka, piersi kurczaka, paprykę, cukinię.
  • Garnirowanie – dekorowanie potraw i talerzy.
  • Marynowanie – konserwowanie produktów za pomocą octu. Marynować można m.in. grzyby, ogórki, gruszki, ząbki czosnku, a także mięso lub ryby.
  • Panierowanie – obtaczanie w jajku, a następnie w mące lub bułce tartej. Tak przygotowany produkt poddaje się smażeniu. Najczęściej panieruje się kawałki mięsa.
  • Flambirowanie – metoda podania potrawy polegająca na polaniu jej niewielką ilością alkoholu i podpaleniu. W ten sposób serwuje się np. banany lub mięso.

Przysmaki rodem z Francji

Z Francji pochodzą także łagodne kozie sery Chavroux. Wytwarzane są w słonecznym regionie Poitou-Charentes (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Cieszą się dużą popularnością nie tylko w swojej ojczyźnie, ale także w Belgii, Szwajcarii czy Niemczech. Stają się także coraz chętniej spożywane w Polsce. Do naszego kraju dotarła już bowiem moda na zdrową żywność i urozmaicony jadłospis, a kozie sery Chavroux doskonale wpisują się w trendy.

Może Ci się spodobać