Jak wybrać nóż do sera?

Jak wybrać nóż do sera?

Charakterystyczny, wyrafinowany smak sera wymaga odpowiedniej oprawy – dlatego też należy go starannie podać. Stanie się to nie tylko oznaką kulinarnego obycia, ale także preludium dla prawdziwej uczty zmysłów.

Sposób przygotowania ma bowiem ogromny wpływ na smak, pozwala wydobyć pojedyncze nuty i aromaty. Jest to ważne szczególnie podczas komponowania tradycyjnej francuskiej deski serów, na której wyeksponowane są różne gatunki tego produktu. Więcej o tym, jak przygotować deskę serów, możesz przeczytać tutaj.

Znaczenie ma zarówno sam sposób podania, jak i… krojenia. Poza drewnianymi deskami, kamiennymi tacami czy ozdobnymi paterami warto zaopatrzyć się więc w dobrej jakości komplet noży do sera. Pozwoli to na przygotowanie dań i przekąsek godnych francuskich mistrzów kuchni.

Do różnych rodzajów sera przeznaczone są odpowiednie noże – o kształtach dopasowanych do konsystencji i formy produktu. Podstawowy podział wyróżnia noże do serów twardych
i miękkich.

Sery twarde i półtwarde

Szeroka kategoria serów twardych i półtwardych obejmuje zarówno delikatne, kremowe produkty, jak i te kruche, pikantne. Z reguły mają intensywne smaki, jak ementaler czy cheddar. Łączy je to, że zawierają mniej niż 50% wody. Dojrzewają dość długo – niektóre nawet kilka lat. Z biegiem czasu stają się coraz bardziej wyraziste.

Noże do serów twardych mają ostry czubek, który pozwala wbić się w bryłę,
i trzonek dłuższy niż ostrze. Czasem przyjmują także formę małego tasaka, trójkątnej łopatki lub półokrągłej gilotyny, zakończonej uchwytami po obu stronach ostrza.

Sery twarde często dodaje się do potraw także w wersji startej. W tym przypadku z pomocą przyjdzie nie nóż, lecz klasyczna kuchenna tarka. Najlepiej wybrać taką z kilkoma grubościami oczek, by dopasować rozmiar serowych wiórów do konkretnego przepisu.

Sery miękkie

Sery miękkie z pleśnią i bez są trudniejsze do pokrojenia. Z powodu swojej konsystencji przyklejają się do ostrza lub nieestetycznie odkształcają się. Zawierają dużą ilość wody – nawet 80%. Do najbardziej znanych miękkich serów należą camembert, brie i romader.

Noże do serów miękkich mają dość charakterystyczną formę – w ostrzu znajdują się otwory, które zapobiegają przywieraniu produktu. Czubek jest rozwidlony, co pomaga w rozdzielaniu i serwowaniu plastrów. Ostrze tego typu noża najczęściej jest ząbkowane, by ułatwiać porcjowanie elastycznego sera.

Jak kroić sery

Poszczególne rodzaje sera mają właściwe sobie sposoby krojenia. Łączy je jednak nadrzędna zasada: każdy kawałek powinien zawierać fragment skórki i wnętrza. Sery dojrzewają bowiem nierównomiernie – smak i konsystencja przy samej skórce mogą być nieco inne niż we wnętrzu.

Miękkie sery należy porcjować jak tort – w niewielkie trójkąty. Sery twarde – w słupki lub grube plastry. Sery w kształcie wydłużonego trójkąta – w wąskie plasterki. Warto pamiętać także o odpowiednim krojeniu i podawaniu serów kozich. W tym przypadku metody przygotowywania również uzależnione są od rodzaju i kształtu produktu. Kozie rolady należy najpierw pokroić w plastry, a następnie wyciąć z nich trójkątne kawałki. Małe, okrągłe kozie serki wystarczy natomiast przekroić na pół lub na ćwiartki.

Odpowiednie podawanie serów to jednak nie tylko krojenie, ale także dobrze dobrane dodatki. O tym, w towarzystwie jakich produktów najlepiej smakują sery, przeczytasz tutaj.

Może Ci się spodobać