Podróż do Francji – to koniecznie trzeba zobaczyć

Podróż do Francji – to koniecznie trzeba zobaczyć

Francja to kraj, który zachwyca nie tylko pyszną kuchnią, ale również wspaniałymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Może pochwalić się wielowiekową historią, ogromnym potencjałem gospodarczym i bogatym dorobkiem kulturowym. Podczas pobytu we Francji warto poświęcić czas zarówno na próbowanie oryginalnych lokalnych potraw, jak i na zwiedzanie licznych zabytków. Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Wieża Eiffla – symbol Francji

Wieża Eiffla, ażurowa konstrukcja z żelaza, zaprojektowana została przez Gustawa Eiffla
i powstała specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Na jej budowę zużyto ponad 7 tysięcy ton stali. Miała z jednej strony stać się upamiętnieniem setnej rocznicy rewolucji francuskiej, z drugiej – świadectwem potęgi gospodarczej i technicznej kraju. Wieżę planowano rozebrać po 20 latach, jednak nie dopuścił do tego jej konstruktor.

Dziś Wieża Eiffla jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w kraju, symbolem Paryża
i całej Francji. Co roku odwiedzana jest przez niezliczone rzesze turystów – od początku swojego istnienia przyciągnęła około 230 milionów osób z całego świata.

Luwr – jedno z największych muzeów na świecie

Położony w historycznym centrum Paryża Luwr do czasów rewolucji francuskiej pełnił funkcję pałacu królewskiego. Obecnie to najczęściej odwiedzane muzeum na świecie (a jednocześnie jedno z największych) – można podziwiać tu około 35 000 eksponatów, w tym takie dzieła jak „Mona Lisa” Leonarda da Vinci, „Śmierć wiodącą na barykady” Eugene Delacroix czy liczne obrazy Rubensa i Rembrandta. Zbiory podzielone są na 8 sekcji:

  • Dział Sztuki Bliskiego Wschodu;
  • Dział Sztuki Starożytnego Egiptu;
  • Dział Sztuki Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu;
  • Dział Sztuki Islamu;
  • Dział Rzeźby;
  • Dział Rzemiosła Artystycznego;
  • Dział Malarstwa i Dział Rysunku i Grafiki.

Zgromadzono to łącznie około 300 000 dzieł sztuki, jednak nie wszystkie zostały udostępnione zwiedzającym.

Katedra Notre Dame – monumentalna budowla sakralna

Katedra Notre Dame to kolejny obowiązkowy punkt wycieczki po Francji. Jej budowa rozpoczęła się w XII wieku i trwała aż 180 lat. Dziś monumentalna budowla kojarzona jest zarówno z architektoniczną perełką, jak i z rozgrywającą się w okolicach Katedry powieścią Victora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”.

Jak większość najważniejszych zabytków, Katedra mieści się w Paryżu. Jest sztandarowym przykładem budowli w stylu gotyckim – zachwyca ażurową konstrukcją, dwiema strzelistymi wieżami, licznymi witrażami, rzeźbami i rozetami. Znajdują się tu także największe we Francji organy.

Pałac Wersalski – pamiątka świetności francuskiej monarchii

Królewska posiadłość w oddalonym o kilkanaście kilometrów od Paryża Wersalu rocznie odwiedzana jest przez około 10 milionów turystów. Historia Pałacu sięga czasów Ludwika XIII (koniec XVI wieku), kiedy to w Wersalu powstał niewielki zameczek. W trakcie panowania Ludwika XIV zameczek ten został znacznie rozbudowany i przybrał znaną dziś formę.

Znajduje się tu około 700 pomieszczeń, z czego jedynie 120 jest dostępnych do zwiedzania. W Pałacu wersalskim mieści się także Muzeum Historyczne, w którym można podziwiać głównie eksponaty z XVII i XVIII wieku.

Pałac zachwyca przepychem – nie bez przyczyny uznawany jest za symbol królewskiego bogactwa. Marmury, złocenia, płaskorzeźby, freski – wszystko to zdobi niezwykle dekoracyjne wnętrza.

Fromageries – smak oryginalnego koziego sera

Po zwiedzaniu warto udać się do jednego z wielu sklepów z serami, by zasmakować najlepszych lokalnych specjałów. Ser będzie też jedną z najwspanialszych pamiątek z kraju. Po powrocie do domu smak znany z Francji można będzie przywołać dzięki prostym daniom, takim jak bagietka z kozim serem Chavroix. Wystarczy kilka kęsów, by we własnej kuchni poczuć się jak w jednej z najlepszych francuskich restauracji.

Może Ci się spodobać