Czego możemy nauczyć się od Francuzów ?

Czego możemy nauczyć się od Francuzów ?

Wycieczka do Francji może okazać się prawdziwą skarbnicą inspiracji, nie tylko kulinarnych. Francuzi to bowiem naród o licznych pięknych zwyczajach i tradycjach. Wiele z nich dotyczy sztuki kulinarnej, inne objawiają się w codziennych gestach i zachowaniach. Większość zwyczajów ma wymiar uniwersalny. Jakie francuskie postawy są szczególnie godne naśladowania?

Rodzinne spotkania przy stole

Posiłek to dla Francuzów nie tylko okazja do wizyty w restauracji
i próbowania wykwintnych dań, ale przede wszystkim pretekst do spotkania z rodziną
i przyjaciółmi. Wspólne spożywanie obiadu czy kolacji wpływa na zacieśnianie więzi
i budowanie ciepłych relacji. Stwarza okazję do rozmowy i wymiany poglądów.

Wspólne biesiadowanie wynika więc nie tylko z umiłowania wykwintnych smaków, ale także
z ogromnej roli, jaką w życiu każdego Francuza odgrywa rodzina. Ważniejsze niż jadłospis jest okazywanie sobie zainteresowania i wsparcia. Spotkania przy stole – w domu czy restauracji – stwarzają ku temu doskonałą okazję.

Zdrowe komponowanie posiłków

Wspólne spożywanie posiłków to nie jedyny godny naśladowania zwyczaj związany ze sferą kulinarną. Od Francuzów warto podpatrzeć również sposób komponowania posiłków. Mają oni bowiem łatwy dostęp do wielu zdrowych, sezonowych produktów – świeżych warzyw czy owoców morza. Włączają do swojego jadłospisu także zdrowe kozie sery (więcej o walorach zdrowotnych tych produktów przeczytasz tutaj) oraz oliwę z oliwek. Wybierają żywność nieprzetworzoną, którą często kupują nie w supermarketach, lecz od lokalnych dostawców na targach czy bazarkach. Dzięki temu ich dania są w większości skomponowane z wysokiej jakości, zdrowych produktów.

Francuska uprzejmość

Francuzi zachwycają także uprzejmością. Każdą rozmowę zaczynają od słynnego sa va? („jak się masz?”). Często używają zwrotów grzecznościowych, takich jak bonjour („dzień dobry”) czy merci („dziękuję”). Szczególnie popularne są serdeczne pozdrowienia – można je usłyszeć niemal wszędzie: w sklepie, w instytucjach usługowych, w parku. Niekiedy wymieniają się nimi także zupełnie obcy ludzie. Co więcej – przy powitaniu i pożegnaniu
ze znajomymi Francuzi zwykle całują się w policzki.

Świętowanie urodzin

Pełnym uroku zwyczajem praktykowanym we Francji jest także świętowanie urodzin niezależnie od wieku. To kolejna okazja do spotkania się w rodzinnym gronie i kosztowania wykwintnych dań. Z tradycją tą związany jest również zapominany powoli w Polsce zwyczaj wysyłania kartek urodzinowych i świątecznych oraz pocztówek z wakacji. Francuzi bardzo starają się okazywać innym, że o nich pamiętają – szczególnie w dniu ich urodzin.

Francja może więc pochwalić się nie tylko wyśmienitą kuchnią, ale także licznymi pięknymi zwyczajami. Warto o nich pamiętać również po powrocie z tego niezwykłego kraju.

Może Ci się spodobać